Sopron Közösségi Oldala
http://sopron.network.hu/
Kedves látogató!
Légy szíves lépj be és támogasd oldalunkat!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Sopron Közösségi Oldala vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Sopron Közösségi Oldala
http://sopron.network.hu/
Kedves látogató!
Légy szíves lépj be és támogasd oldalunkat!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Sopron Közösségi Oldala vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Sopron Közösségi Oldala
http://sopron.network.hu/
Kedves látogató!
Légy szíves lépj be és támogasd oldalunkat!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Sopron Közösségi Oldala vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Sopron Közösségi Oldala
http://sopron.network.hu/
Kedves látogató!
Légy szíves lépj be és támogasd oldalunkat!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
Sopron Közösségi Oldala vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
Hír : 2012.07.06. 08:42 ( kisalfold.hu )
.........................................................................
Újabb leleteket találtak a Tűztoronyba rejtve!
Az újonnan talált dokumentumok között többek közt képeslap, névjegykártyák, borítékok, korabeli újságdarabok találhatóak.
Az egyik papíron az akkori toronyőrök nevei is szerepelnek. A dátumok szerint az összes dokumentum ugyanakkor lett elrejtve egy bádogosmester által a torony kupolájába.
Feltehetően, az 1899-ben történt torony felújításnak a kivitelezőjéhez kötődnek a levelek, aki valószínűleg úgy rejtette el a dokumentumokat, hogy arról más nem tudott.
– Weber Vilmos volt az, aki az akkori felújításnál a legtöbb bádogosmunkát végezte, vele vetették le a torony gömbjét is – részletezte dr. Tóth Imre történész, múzeumigazgató. – Valószínű, hogy akciója az ott dolgozókat is arra késztette, csatlakozzanak hozzá. Azt se feledjük, hogy 1899-ről, a századforduló körüli időről van szó, amikor mindenkiben égett a vágy, hogy nyomot hagyjon az utókor számára. A bádogos névjegykártyái, míves fejlécű számlája mellett szép kézírással írt szöveg olvasható, miszerint Wälder József főmérnök és Schiller János építőmester irányítása alatt restaurálták a tornyot 1899-ben. De találtunk Franz Steinhöfer, Beier Matthias, Georg Fruhstuk, Karl Drescher toronyőrök nevét őrző papírt, s egy olyan képeslapot is, amely a felállványozott Tűztornyot ábrázolja. Mindezeken túl egy újság 1899. október 21-i kiadásának összegyűrt lapja is a kollekció részét képezi.
A leletek sorsával kapcsolatban megtudtuk, a muzeológusok indítványozzák, hogy az eredeti tárgyak a múzeum gyűjteményét gazdagítsák és csak a másolatokból kapjanak majd ízelítőt a Tűztorony látogatói.
Korábban:
Értesülésünket a városházán ugyan megerősítették, de Kuslics Balázs sajtófőnök részleteket egyelőre nem kívánt elmondani.
- Valóban új dokumentumok kerültek elő egészen váratlan helyről, erre senki sem számított - nyilatkozta a sajtófőnök. - Terveink szerint ma 12 órakor mutatjuk be az új leleteket a sajtó képviselőinek.
Arra a kérdésünkre, hogy ezúttal is részt vehetnek-e az érdeklődő soproniak a programon, Kuslics Balázs igennel válaszolt. Mint mondta, ezúttal is a Fő téren teszik láthatóvá a dokumentumokat és természetesen minden érdeklődőt örömmel lát az önkormányzat.
Próbáltuk azt is megtudni, hogy melyik korból származnak a leletek, de egyelőre csak annyit árultak el, hogy nem a korábban talált időből, tehát nem 1786-ból és nem is 1969-ből.
„Ilyen pillanatok csak két-háromszáz évente adódnak" – fogalmazott Fodor Tamás polgármester tegnap délelőtt, amikor a daru leemelte a Tűztorony tetejéről a kétfejű sast. A jelenlévők izgatottan várták, vajon mit őrizhetnek az időkapszulák.
(Az L betű Lipót császárra utal, hiszen 1681-ben Lipót császár neve napjára rendezett ünnepségre tették fel a kétfejű sast a toronyra, s ekkor szólalt meg újra a megjavított óra is.) Érdekesség, hogy a kétfejű sast 1701-ben egy szélvihar letépte helyéről, s csak egy évre rá, aranyozása után rakták fel újra.
Az egyik L betű teljesen üres volt, ám a másikból érdekes kordokumentumok kerültek elő, tudtuk meg dr. Tóth Imre múzeumigazgatótól, Nemes András művészettörténésztől és dr. Kelemen István történésztől. Egy sérült üvegcsében 1786-ból, illetve 1969-ből való papírt találtak. A korábban keltezett papír egyik oldalán latin nyelven az uralkodó, illetve a városi tisztviselők neve olvasható.
A másik oldalon gót betűs német nyelvű szöveg arról tudósít, mibe került akkor a bor és a gabona. Első pillantásra az viszont nem derül ki, hogy forgalmi értékről van-e szó, avagy ennyit költöttek valamiféle áldomásra.
Az időkapszulából előkerült még egy bronzból készült XVII. századi, kisméretű kettős kereszt melldísz. Az 1969-es felújításkor is hagytak nyomot az L betűben a Tűztorony munkásai: Dávid Ferenc művészettörténész papíron foglalta össze az elvégzett teendőket. Egy gyalult falemezen az ácsok, asztalosok, bádogosok neveit örökítették meg, akik az akkori felújítás részesei voltak, közte veszkényiekét is, Vörös Imréét és egy másik Imréét is, ám a családi név már olvashatatlanná vált.
A városvezetés szándéka, hogy a felújítás befejezésekor, azaz a kétfejű sas visszahelyezésekor emléket hagyjanak az időkapszulában a XXI. századról.
– Negyven éve lakom Sopronban, s örülök, hogy felújítják a Tűztornyot. Felemelő érzés volt testközelből látni a kétfejű sast, s egy kicsit részévé válni Sopron jelképének – fogalmazott Pék Lászlóné nyugdíjas adminisztrátor, aki mindig szerette a történelmet, a helytörténetet.
A torony felújításával kapcsolatosan Kelemen Imre, a Soproni Városfejlesztési Kft. ügyvezetője elmondta: a Tűztorony másik relikviáját, a Civitas Fidelissima felirattal kiegészített Hűségkapu fölötti barokk címert is restaurátorok veszik gondozásba. Jelenleg a kapu kibontása zajlik, hogy a torony kapuja visszanyerhesse eredeti méretét. Augusztusig végeznek ezzel a feladattal, míg most a kőpárkányok, kőablakok és a loggiaszint kőmunkáját végzik a szakemberek.
Előzmény:
Hétfőn délelőtt daru segítségével engedik le a Fő térre a Tűztorony tetején lévő birodalmi sast, illetve az alatta található rézlemez gömböt- tájékoztatott Kuslics Balázs az önkormányzat sajtófőnöke.
Terveik szerint a leemelést követően bemutatják azokat a kordokumentumokat, amelyeket soproni elődeink helyeztek el az utókor számára.
- Az elmúlt időszakban a kivitelező elvégezte a csúcsdísz külső vizsgálatát, ehhez egyszer már el kellett mozdítani a helyéről a sast- nyilatkozta a munkálatokkal kapcsolatban a sajtófőnök. Mint mondta, az újbóli rögzítésre technikai okok miatt volt szükség, most azonban elérkezett az idő, hogy sorba vegyük azokat a sas hátoldalán elhelyezett értékeket, amelyekről korábbi feljegyzésekből ugyan van tudomásunk, de pontos ismeretekkel nem rendelkezünk róluk.
Kuslics Balázs elmondása szerint a város vezetése ebből az alkalomból invitálja nem csak a sajtó képviselőit, hanem az érdeklődő soproniakat is az eseményre. Várhatóan hétfőn délelőtt 11 órakor kezdik meg leengedni a csúcsdíszt, amelyet a Fő téren helyeznek el. Itt a Soproni Múzeum munkatársai segítségével várhatóan egy asztalon teszik majd láthatóvá a kordokumentumokat, melyeket ezt követően alapos vizsgálatoknak vetnek majd alá.
==============================
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!